top of page

Odporúčanie na sejačku Väderstad RDA 600 S - 33/2022

Ing. Zdenko Hudák - predseda

Agronova PD Blatné Revištia

 

Tento stroj sme zakúpili na jeseň v roku 2021. Hlavným dôvodom bolo to, že systém výsevu Rapid sme veľmi dobre poznali z predošlých 2 sejačiek Rapid 400, ktoré sa u nás v minulosti na podniku vystriedali. Avšak najmä kvôli zvýšeniu výkonov sme sa rozhodli pre väčší záber a vymenili sme 4 m za túto 6 m sejačku.

Ako som spomínal, systém Rapid máme na našom podniku už od roku 2004, takže ho máme dôkladne odskúšaný a vzhľadom na naše podmienky a skúsenosti sme nad iným systémom ani neuvažovali.

So strojom sa pracuje vynikajúco. Máme ho agregovaný s traktorom s výkonom 265 hp, čo na naše rovinaté podmienky úplne vyhovuje. Sejeme ním takmer všetky plodiny v našom osevnom postupe okrem kukurice na zrno.

Jednoznačným prínosom tohto stroja a práce s ním je zvýšenie denných výkonov, čo v poslednom čase zohráva kľúčovú rolu v zakladaní porastov. So strojom s väčším záberom takisto šetríme prejazdy a následne aj utužovanie pôdy. Čo je v dnešnej dobe veľmi dôležité, je aj spotreba PHM, kde sa pohybujeme niekde okolo 5 l/ha.

So strojom sme maximálne spokojní a vrelo ho odporúčame aj ostatným záujemcom, ktorí hľadajú kvalitnú sejačku, ktorá dokáže zasiať aj do menej pripravenej pôdy, či dokonca aj do veľmi ťažkých podmienok.

Systém sejačiek Rapid je u nás otestovaný v priebehu takmer 20 rokov v lepších, ale aj v náročnejších podmienkach. S istotou môžeme súhlasiť s tvrdením, že tento stroj bol skonštruovaný tak, aby vydržal aj tie najnáročnejšie podmienky s dodržaním všetkých ukazovateľov presnosti a kvality sejby aj po odpracovaní tisícov hektárov.


Vyjadrenie produktového manažéra za značku Väderstad Ing. Jána Cveka, PhD.:


To, že v obci Blatné Revištia nehľadajú inú sejačku za skoro 20 rokov užívania, je najlepšia reklama sejačiek Rapid, akú si možno vôbec pred