top of page

Odporúčanie na diskový podmietač Väderstad Carrier XL 1225 - 41/2021

László Füsi Nagy člen predstavenstva a výrobný riaditeľ, PD Zlatná na Ostrove

 

Diskový podmietač Vaderstad Carrier XL 1225 sme zakúpili v júli 2019. Hlavným dôvodom investície bolo, aby sme navýšili denný výkon a efektívne využili ťažný prostriedok. Toto sme dosiahli, keď sme prešli z 8 m záberu na 12 m. Táto výmena nám zvýšila denný výkon o viac ako 35 až 40 %. Nakoľko máme v našej spoločnosti viacero strojov od značky Väderstad, oslovili sme dodávateľa AGROTRADE GROUP s požiadavkou vyskúšania stroja vo vlastných podmienkach. Skúšali sme aj iné značky, ale nakoniec sme sa rozhodli pre značku Väderstad. So strojom sa pracuje veľmi dobre. Stroj je agregovaný s traktorom JD RX 620, ktorý zabezpečuje dostatočnú ťahovú silu a rýchlosť, aby sme dosiahli optimálne spracovanú pôdu. Veľkým prínosom je šírka záberu, kedy stroj dokáže denne spracovať takú výmeru ako dva 6 m disky.

Ako som už spomínal, výmenou diskov 8 m záberu na 12 m sme navýšili denný výkon o viac ako 35 až 40 %. Tým sa automaticky znižujú náklady na mzdy a celkové náklady na ha. Ďalším faktorom pri počítaní návratnosti stroja pri zaobstaraní je cena za meter záberu. Čím väčší pracovný záber, tým nižšia obstarávacia cena bežného metra záberu. S týmto diskovým podmietačom sme celkovo spokojní. Pracuje na našom podniku bez väčších závad už tretiu sezónu. Stroj odporúčame pre každú firmu, kde sú väčšie výmery parciel a kde chcú využiť ťažnú silu traktora efektívne.


Vyjadrenie produktového manažéra AGROTRADE GROUP Jána Cveka za značku VÄDERSTAD:


V prvom rade sa chcem zmieniť o tom, že poľnohospodársky podnik v Zlatnej na Ostrove je pre nás a Väderstad jedným z najinšpiratívnejších zákazníkov na Slovensku (a možno aj vo svete), ktorého si veľmi vážime a ktorý nám vždy rád odovzdá aj množstvo svojich praktických postrehov a skúseností pri práci so všetkými strojmi Väderstad, ktoré vlastní (okrem Carriera, aj sejačky Rapid, presnú sejačku Tempo, kombinovaný kultivátor TopDown). Práve takáto obojstranná spolupráca je základom pre ďalší vývoj a inovácie strojov podľa požiadaviek a potreby praxe a za takú spoluprácu sa chcem veľmi pekne poďakovať v mene Väderstad, ako aj v mene našej firmy.

K samotnému stroju - diskový ťahaný kultivátor Carrier 1225 XL s pracovným záberom 12,25 m je aktuálne najväčší z diskových kultivátorov vyrábaných firmou Väderstad. Typová rada XL môže byť vybavená diskami priemeru 510 mm alebo 610 mm a tiež je možné nasadiť špeciálne disky „Crosscutter Disc“ pre ultraplytké spracovanie pôdy vysokou rýchlosťou od 14 až do 20 km/h, ktorý vytvára celoplošne rovné lôžko, a tým rovnaké podmienky pre vzchádzanie semien. Pri rýchlostiach od 12 - až do 20 km/h (podľa podmienok, hĺbky spracovania a typu diskov), stroj pripraví za 10 hodinovú smenu 100-200 ha!!!

Typy XL sa vyrábajú s pracovným záberom už od 4,25 m. XL typy vynikajú ďalej niektorými unikátnymi možnosťami, ktoré väčšinou v kategórii podobného diskového náradia nevidieť:

  1. Kónický tvar diskov – dlhá životnosť a práca diskov s tým istým pracovným uhlom bez ohľadu na ich priemer (opotrebenie);

  2. TrueCut disky s veľkými ostrými výrezmi, ktoré zvyšujú agresivitu rezania rastlinných zvyškov a pôdy a sú rovnako nabrúsené ako celý disk dookola. Tieto výrezy sa zachovajú a sú účinné po celú životnosť diskov;

  3. Materiál diskov V55, špeciálne vyvinutá oceľ firmou Väderstad s vyššou tvrdosťou a odolnosťou voči opotrebeniu;

  4. Možnosť individuálne nastaviť pracovný uhol diskov podľa podmienok - 3 rôzny uhly, podľa toho koľko je rastlinných zvyškov, aká je vlhkosť a ďalšie podmienky – umožňuje to prácu v širšom rozpätí podmienok ako u iných podobných strojov;

  5. Samostatné individuálne uloženie a istenie každého disku;

  6. Odpružený agresívny ťažký oceľový valec, ktorý urobí ohromnú prácu a šetrí celý stroj;

  7. Odpružená náprava – ktorá šetrí stroj a umožňuje vyššiu pracovnú aj prepravnú rýchlosť a bezpečnosť.

Určite aj z týchto dôvodov sú v Zlatnej so strojom spokojní a veríme, že im bude ešte dlho plne k ich spokojnosti slúžiť.
Pre viac informácií kontaktujte nášho produktového manažéra:

 

Ing. Ján Cvek, PhD. Produktový manažér AGROTRADE GROUP

Tel.: +421 905 497 025


Ďalšie informácie a multimédiá

 Comments


bottom of page