top of page

Odporúčanie na lis na okrúhle balíky KRONE Fortima F 1250 - 20/2022

Pavel Andrejko SHR, Svidník

 

Stroj sme si od spoločnosti AGROTRADE GROUP spol. s r. o. zakúpili v roku 2021. Myšlienkou o obnovenie staršej techniky sme sa zaoberali už dlho, padlo rozhodnutie už neinvestovať do starej techniky a zaoberať sa kúpou nového výkonnejšieho stroja. Nakoľko na lise pracujem sám, záležalo mi na výbere kvalitného a spoľahlivého stroja.


So značkou KRONE sme už mali skúsenosť, skôr zakúpený zhrňovač slúži spoľahlivo a o lisoch od KRONE sme z okolia mali iba dobré referencie. Po konzultáciách s obchodným zástupcom sme k našej výkonovej triede traktorov volili ľahší lis Fortima. Voľba padla na výbavu s jednoduchším ovládacím panelom, bez rezania s vyhadzovacou rampou odporúčanou pre práce vo svahoch.


Stroj je podobnej konštrukcie ako náš starší lis, kombinovaná komora, kde valce formujúce balík a reťazový dopravník s priečkami zabezpečujú dobré zlisovanie. Takže sme siahli po overenom systéme. Údržba je jednoduchá, vyvedené mazacie body, automatika mazania reťazí, ako aj neriadený zberač umožnia rýchle premazanie a kontrolu stroja pred prácou. Takisto ovládanie je intuitívne s výbornou funkciou signalizácie naplnenia komory po oboch stranách, vďaka čomu má obsluha prehľad o rovnomernom naplnení a konečnom peknom rovnomernom balíku.


Starý stroj parametrovo porovnateľný s novým lisom určite zaostával v hltnosti materiálu a rýchlosti zlisovania. Vkladací rotor na Fortime umožňuje rýchlejšie lisovať, a tým nám zrýchlil celkovú výkonnosť linky na zber krmovín. Odhadujem, že denný výkon máme zrýchlený zhruba o tretinu.


Ako som spomenul, na stroji pracujem sám, takže lisovací proces až po viazanie mám vo svojich rukách a dokážem nalisovať balíky podľa mojich predstáv. Lis nalisuje dostatočne rýchlo a nebrzdí nám výkonnosť celej linky, práve naopak, zrýchľuje proces zberu krmovín na našej farme. Prvú sezónu zlisoval 2500 balíkov sena a senáže bez problémov a v požadovanej kvalite.