top of page

Odporúčanie na diskový podmietač Väderstad Carrier 820 - 28/2021

Ing. Igor Jakubička Predseda PD Devio Nové Sady

 

Carrier značky Väderstad sme si kúpili v roku 2013. V tom čase sme potrebovali stroj na plytké spracovanie pôdy. V čase, kedy sme riešili túto potrebu, nebol u konkurencii žiadny podobný stroj, tak sme sa rozhodli pre Carrier CR 820 značky Väderstad, ktorý sme mohli odskúšať vo svojich výrobných podmienkach v roku 2012. Po vyhodnotení predvedenej práce sme daný stroj zakúpili od spoločnosti AGROTRADE GROUP. Potreba zakúpenia takéhoto stroja prišla s potrebou riešiť podmietku po žatve. Oslovili sme Ing. Jaroslava Števulu, obchodného zástupcu v AGROTRADE GROUP, či by bolo možné priamo na našom podniku stroj Väderstad Carrier CR 820 odskúšať. Ukážku sme zrealizovali ešte v roku 2012 a keď dozrel čas, v roku 2013 sme sa jednoznačne rozhodli pre kúpu uvedeného stroja. „Diskový podmietač používame hlavne po žatve na plytké podmietky, ako i na predsejbovú prípravu pred sejbou pšenice, kedy s daným strojom spracujeme pôdu do hĺbky cca 5 – 7 cm. Takto sa nám osvedčil najviac“- zapojil sa do rozhovoru hlavný mechanizátor pán Ing. Marián Krčmár. V čase, keď sme Väderstad Carrier kúpili, nahradili sme ním dva staré diskové stroje čo bolo naozaj cítiť po ekonomickej stránke. Ďalším dôvodom nákupu daného stroja bolo následné zvýšenie výkonov práce a radikálne rozhodnutie vedenia PD DEVIO Nové Sady, že pôjdeme do nákupu silnejších traktorov a prioritou bude nákup strojov s väčším záberom prác. Carrier CR 820 v našom podniku spracuje cca 2000 ha ročne. V roku 2014 to predstavovalo prípravu pod repku olejnú na celom podniku. S prácou daného stroja sme veľmi spokojní, a sme sto percent presvedčení, že kúpa tohto stroja bola dobrá voľba a daný stroj nám už niekoľko krát vrátil našu investíciu. Teraz ideme na ňom meniť Cross Cutter disky, ktoré sme taktiež vyskúšali na našom podniku a sme presvedčení, že toto rozhodnutie je správne a spracovanie pôdy bude ešte kvalitnejšie. Myslíme si, že nás práca stroja znovu milo prekvapí a keďže koncepčne dané stroje od firmy Väderstad zapadajú do našich plánov, je predpoklad ďalších nákupov podobných strojov tejto značky. My, ako jeden z mála podnikov s veľkou živočíšnou výrobou, musíme pozerať hlavne na to, ako v podmienkach slovenského poľnohospodárstva prežiť a zachovať živočíšnu výrobu aspoň v takom rozsahu, ako máme. Musíme tak vždy pozerať na ekonomiku investícií. A preto vieme uvedený stroj odporučiť každému, kto potrebuje kvalitný, rýchly a spoľahlivý stroj, ako je práve Carrier CR 820. Pri najbližšej obmene uvedeného stroja určite nebudeme váhať s nákupom toho istého stroja od Agrotrade Group Rožňava.


Vyjadrenie produktového manažéra AGROTRADE GROUP Jána Cveka za značku VÄDERSTAD:


Ako čitatelia určite postrehli, nejde o nový stroj, ale o starší 8 ročný stroj, ktorý má toho veľa za sebou a pracuje na plný výkon dodnes. Väderstad uvedené typy odvtedy trochu inovoval, ale zostávajú dobré a osvedčené a tak koncepcia Carrier zostala a zostane zachovaná aj naďalej.

Carrier CR 820 s pracovným záberom 8,2 m patrí do typového radu ťahaných diskových kultivátorov, ktoré vyrába firma Väderstad s pracovným záberom od 4,2 do 12,25 m. Nepatrí „iba“ medzi diskové podmietače, ale naozaj medzi kultivátory, pretože je vhodný aj na spracovanie pred sejbou na jeseň alebo aj na jar pre vytvorenie ideálne rovného sejbového lôžka. Vybavený malou pneumatickou sejačkou BioDrill dokonca sa stáva tento stroj „sejacou kombináciou“ určenou na výsev drobných semien ako sú repka, trávy alebo semená medziplodín a pod. Je ideálny na plytkú podmietku čím skôr po zbere, kedy rovné nezaoblené disky s pracovným rozstupom 12,5 cm a s priemerom diskov 450 alebo 470 mm TrueCut pracujúce stále s rovnakým uhlom vnikania do pôdy bez ohľadu na stav opotrebenia diskov, dokážu vynikajúco plytko spracovať strniská po zbere obilnín, repky či slnečnice vysokou rýchlosťou, aby sa zadržala vlhkosť, obnovila kapilarita a rýchlo povzchádzali semená.

Pred približne 4 rokmi Väderstad rozšíril ponuku diskov, ktorými je možné tieto stroje vybaviť ešte o tzv. Crosscutter Disc, so špeciálnym tvarom diskov, ktoré sa vzájomne prekrývajú a ktoré spomínal aj užívateľ. Crosscutter Disc veľmi intenzívne premiešava pôdu s rastlinnými zvyškami alebo povzchádzanými rastlinami, intenzívne prerezáva pôdu vytvárajúc úplne rovné dno ideálne pre rovnomerné vzchádzanie semien bez akýchkoľvek nespracovaných miest, riadkov alebo hrebeňov. Takto majú všetky semená rovnaké podmienky a rovnomerne vzchádzajú. Minimálna pracovná rýchlosť je pritom 14 km/h a ak to podmienky a traktor dovolia, kľudne až do 20 km/h, takže výkon pri naozaj vynikajúcej kvalite práce je ešte oveľa vyšší aj v porovnaní s klasickými diskami.

Je až neuveriteľné ako hravo si Crosscutter poradí s husto povzchádzanými výtrusmi repky alebo aj vysokými porastami ako sú porasty medziplodín na zelené hnojenie (greening) a pod.. Crosscutter diskami je možné vybaviť aj staršie Carriery a predĺžiť ich využitie, ako aj ich životnosť.

Crosscutter Disc dokáže vytvoriť ideálne spevnené sejbové lôžko aj ako stroj určený na prípravu pôdy pred sejbou plytšie siatych plodín ako sú repka, cukrová repa a pod.. Svojou intenzívnou činnosťou rozbije aj prípadné hrudy, pričom jemná ľahšia pôda padá na dno a drobné hrudky, ktoré vyhodí vyššie, padnú neskôr a končia na povrchu – ideálne pripravené na sejbu.

V závere sa chcem aj vo svojom mene poďakovať užívateľovi PD Devio Nové Sady za pekné a povzbudivé slová, ktoré hrejú pri srdci, lebo nie je umenie „predať“ ale zákazníka si aj udržať.
Pre viac informácií kontaktujte nášho produktového manažéra:

 

Ing. Ján Cvek, PhD. Produktový manažér AGROTRADE GROUP

Tel.: +421 905 497 025


Ďalšie informácie a multimédiá

 

Kommentare


bottom of page