top of page

Odporúčanie na sejačku Väderstad RDA 600S - 34/2021

Peter Tóth

agronóm, PD Kolárovo

Na foto: mechanizátor Imrich Szabo

 

Do sejačky RDA 600S sme investovali na jeseň 2020. Dlhé obdobie sme vyberali, skúšali a zvažovali akú sejaciu kombináciu zvoliť. Zorientovať sa na trhu nám pomohol kolektív AT, nakoľko sme používali už veľmi opotrebovanú sejačku a spôsoby sejby a uloženia osiva sa zdokonaľujú. Jeseň 2020 bola veľmi vlhká, prípravu pôdy a následné sejby nám sťažoval neustály dážď. V týchto podmienkach sme reagovali na ponuku skúšobnej sejby pšenice po zrnovej kukurici. V ťažkej pôde vedľa ramena Malého Dunaja si 6 m sejačka dokázala poradiť aj s nastavenou hĺbkou sejby, s množstvom kukuričného kôrovia, kde sa osvedčili disky usporiadané v 2 radoch. Preto sme sa rozhodli práve pre tento konkrétny stroj. So strojom sa v našich podmienkach pracuje veľmi dobre. Naša obsluha si sejačku tiež pochvaľuje. Pozdáva sa im najmä jednoduché nastavenie, kalibrácia a ovládanie cez terminál. Zatiaľ sme so sejačkou zasiali 500 ha pšenice, 200 ha jačmeňa a 100 ha lucerky. Denný výkon sa s určitosťou navýšil z dôvodu menšieho počtu prestojov plnenia zásobníka. Objem zásobníka 3 100l je plne postačujúci. S výberom sejačky, ktorá disponuje s dvojradovou diskovou konštrukciou na prípravu pôdy, smykovou lištou, pneumatikovým valcom sme celkovo veľmi spokojní. Osvedčila sa vo vlhkých i suchých podmienkach, následné vzchádzanie plodín bolo taktiež rovnomerné. Samotná sejačka a usporiadanie pracovných orgánov je dlhoročný overený koncept našimi poľnohospodármi. Veľký zásobník, pracovná rýchlosť sejby, dodržaná nastavená dávka aj pri 13 – 15km/h, kompaktná pri prejazdoch na cestách. Obsluha je plne stotožnená so sejačkou a to je pre nás taktiež priorita. Odporúčame preto tento stroj všetkými desiatimi.


Vyjadrenie produktového manažéra AGROTRADE GROUP Jána Cveka za značku Väderstad:


Napriek tomu, že sejačky RAPID sa vyrábajú už takmer 25 rokov, sú stále lídrom na svetových trhoch. Aj u nás máme pracujúce sejačky s vekom 15-20 rokov a odrobenými vyše 50 000ha, ktoré zákazníci stále nechcú predať. Spoľahlivosť, presnosť, dodržanie výsevku, možnosť najširšieho využitia (priama sejba, sejba do min. pripravenej pôdy ale aj po orbe, alebo do jemne pripravenej pôdy) nie sú žiadny problém. Tak isto dokážu pracovať vo vlhkých podmienkach, ako aj v tvrdých suchých pôdach, a to všetko vďaka jednodiskovým pätkám s koltrom a perfektnému rozloženiu hmotnosti s veľkým valcom vzadu. Spolu s vysokým výkonom (pracovná rýchlosť) to sú všetko vlastnosti, ktoré sa nikde inde u sejačiek nespájajú v takej šírke a v takej vysokej kvalite ako u RAPIDu. Systém RAPID zostáva tak plne zachovaný aj pre budúcnosť s využitím inovácií odrážajúcich najnovšie technické znalosti a poznatky testovacieho vývojového oddelenia Väderstad, ale aj požiadavky farmárov z praxe.

Zákazník si zvolil na svoj RAPID osvedčené jednoduché a spoľahlivé ovládanie Control Panel, ktoré mu pre jeho potreby zrejme plne postačuje a vyhovuje. Aj v tomto prípade je možné sejačku „napojiť“ na GPS navádzanie s vypínaním a automatickým ovládaním sekcií (automatické vypínanie polovice záberu sejačky) a s možnosťou variabilného výsevku. V súčasnosti je každá sejačka Rapid dodávaná ako tzv. SeedEye Ready a po čase, ak sa zákazník rozhodne, môže byť prerobená na Isobus systém ovládania E-Control a „povýšená“ na „presnú“ sejačku, ktorá vôbec nepotrebuje kalibráciu a kde výsevok sa zadáva v počte semien na m2.

Ďakujem PD Kolárovo za dôveru a vyslovujem presvedčenie, že sejačka zaseje k ich spokojnosti desaťtisíce ha, a to aj v prudko sa meniacich rôznych pôdno-klimatických situáciách, ktorých s pribúdajúcimi extrémnymi výkyvmi počasia môže pribúdať. Aj z tohto pohľadu nákup tejto sejačky bol pre nich určite ten najsprávnejší krok, lebo sotva sa dá nájsť vhodnejší stroj pre rôzne meniace sa klimatické podmienky, ktoré nevieme ovplyvniť.Pre viac informácií kontaktujte nášho produktového manažéra:

 

Ing. Ján Cvek, PhD. Produktový manažér AGROTRADE GROUP

Tel.: +421 905 497 025


Ďalšie informácie a multimédiá

 
Comments


bottom of page