top of page

Odporúčanie na rozmetadlo maštaľného hnoja SAMSON SP 15 - 37/2022

Máté Peter – na foto; agronóm: Ladislav Tanka, hl. mechanizátor: Imrich Szabó

PD Kolárovo

 

Prvé rozmetadlo Samson SP 15 sme si zaobstarali v r. 2016 aj na základe odporúčaní okolitých družstiev, ktoré ich tiež používajú a sú spokojní s kvalitou rozhodeného materiálu a samotnou prácou. Keďže sa osvedčilo a vyslúžilé rozmetadlá LIAZ sme plánovali postupne vymeniť, v r. 2017 sme sa rozhodli investovať i do druhého rozmetadla SAMSON SP 15.

Vyberali sme si z viacerých značiek. Referencie sme zbierali aj z okolia, a to najmä z podnikov, kde je veľká živočíšna výroba, nakoľko naša celková produkcia maštaľného hnoja je na úrovni 30 000 – 35 000 t/rok pri 1000 ks hovädzieho dobytka. Dávku sme určili 35 t/ha. V našom družstve je v nezastupiteľnej miere aj chov nosníc v počte 150 000 ks. SAMSON si dokáže poradiť aj s aplikáciu slepačieho trusu, veľmi rovnomerne v dávke 10 – 12 t/ha, ktorý obohacuje pôdu o fosfor. A to bol tiež dôvod, prečo sme sa rozhodli práve pre túto značku. Pri dnešných cenách priemyselných hnojív je prínosom šetrenie finančných prostriedkov kvôli nižšej miere zaobstarávania priemyselných hnojív a ich nahrádzanie organickými hnojivami, uviedol pán agronóm, ktorý považuje SAMSON za Mercedes medzi rozmetadlami.

Z dôvodu nízkeho ťažiska, širokých pneu a nízkou vlastnou hmotnosťou sa stroj chová pokojne aj pri prejazdoch a stačí ho agregovať s malým traktorom s výkonom od 130 PS. Pri práci je to spoľahlivý prvok pri aplikácii maštaľného hnoja. Presvedčil nás najmä v ťažkých skorých jesenných podmienkach. S veľkými nadstavbami s celkovým objemom vyše 15 m3 je hlavným prvkom pri aplikácii maštaľného hnoja a slepačieho trusu.

Denný výkon je cca 10 ha/ na jedno rozmetadlo. Aplikáciu vykonávame spravidla na strnisko po obilninách, slnečnici a kukurici.

Celkovo sme s prevádzkou oboch rozmetadiel spokojní, a preto uvažujeme nad investovaním do 3 ks SAMSONU SP15. Stroj je zatiaľ pri práci bezproblémový. Odporúčame ho všetkým.

​ ​Vyjadrenie produktového manažéra za značku Samson Júliusa Gyönyöra: