top of page

Odporúčanie na sejací stroj VÄDERSTAD Rapid 400 - 38/2021

Radoslav Carda výrobný riaditeľ, Oľšanka, s.r.o.

 

Sejací stroj Väderstad RAPID sme si od AGROTRADE GROUP zakúpili v marci 2016. Dôvodom zakúpenia stroja bola spokojnosť so značkou, keďže je to už naša tretia sejačka Väderstad. O inej značke sme ani neuvažovali. ​ Výber sejačky Väderstad Rapid 400 má výhody pre každého poľnohospodára, vzhľadom na to, že je to vysoko kvalitná sejačka. Čo sa týka práce so strojom, tú hodnotíme veľmi dobre - so strojom sa pracuje jednoducho. ​Prínos pre našu spoločnosť je veľký, keďže ročne zasejeme 1800 ha. Poruchovosť sejačky zatiaľ žiadna, mení sa len spotrebný materiál (výsevné disky atď...). Táto sejačka nám jednoznačne zvýšila denný výkon sejby. Sejačka Väderstad Rapid zaseje dvakrát rýchlejšie s lepšou presnosťou. Vlastnosť, ktorú by som pri tejto sejačke vyzdvihol je jej spoľahlivosť.

​Aby som to celé zhrnul, so strojom sme veľmi spokojní a odporúčame ho všetkým, ktorí ešte s výberom váhajú.


Vyjadrenie produktového manažéra AGROTRADE GROUP Jána Cveka za značku VÄDERSTAD:


Najväčšou výhodou sejačiek Rapid je určite šetrenie viacerých prejazdov, vlhkosti v pôde a schopnosti poradiť si s takmer všetkými situáciami, ktorá nám dnešné extrémne výkyvy počasia prinášajú (sucho, skrátenie času vhodného na práce, na druhej strane prívalové dažde, silný vietor a odolnosť porastov proti týmto vplyvom). Rapid si vie poradiť takmer so všetkým a to dokonca pri vysokej rýchlosti ( a tým aj kapacite) sejačky a presnej sejbe, čo vyzdvihujú aj chlapci z Olšanky.

Systém Rapid je na trhu už vyše 20 rokov (vyše 25000 predaných sejačiek) a aj keď prešiel inováciami, základ systému je stále ten istý. Vybavenie predným náradím System Disc Crossboard Light – čo sú dva rady diskov na prípravu a za nimi nastaviteľný smyk, umožňuje sejačke pripraviť aj ťažšiu alebo suchšiu nespracovanú alebo menej pripravenú pôdu a vytvoriť rovný profil. Na druhej strane to umožňuje siať aj priamo do oraniska alebo pri zdvihnutí diskov zasiať aj bez prípravy pôdy (max. prítlak pätiek u RD 400S je až 215 kg). Jednodiskové výsevné pätky s koltrom vyrezávajú len úzku drážku, do ktorej sú semená uložené a zásobené vlahou nielen odspodu ale aj zo strán (na rozdiel od systémov s utužovacím valcom pred pätkami). To umožňuje semenám lepšie hospodárenie s vlahou, vyššiu odolnosť voči suchu, lepší prístup živín a rovnomernejšie vzchádzanie. K opätovnému utuženiu a uzavretiu výsevnej drážky dochádza až následne veľkým valcom so systémom offset rozmiestnenia kolies (vyššia stabilita, menšie hrnutie pôdy, ľahká výmena). Jedno koleso valca riadi vždy 2 výsevné pätky, čím je perfektne dodržaná hĺbka sejby. Silné prsty agresívnych brán vzadu upravujú profil za valcom, aby na vrchu bola vhodná - počasiu a prísušku odolná štruktúra pôdnych agregátov. Aj keď Olšanka za 20 rokov má už tretiu sejačku, na Slovensku máme stále dosť užívateľov so 4 m Rapidkami vo veku 15-20 rokov, z ktorých každá už zasiala min. 25 tis. až do 60 tis. ha. O kvalite a spoľahlivosti Rapidiek svedčí aj to, že je stále dopyt a záujem aj o staršie sejačky Rapid.

Sme radi, že Olšanka je spokojná so strojom a sme pevne presvedčení, že tomu tak bude aj v budúcnosti.
Pre viac informácií kontaktujte nášho produktového manažéra:

 

Ing. Ján Cvek, PhD. Produktový manažér AGROTRADE GROUP

Tel.: +421 905 497 025


Ďalšie informácie a multimédiá

 

Prezentácie a informácie pre užívateľov našich strojov


 

Prezentácia Väderstad Sejačky Radid a Spirit - pdf dokument otvoríte kliknutím na obrázokComments


bottom of page