top of page

Odporúčanie na podryvák HATZENBICHLER DELTA - 42/2021

Ing. Jaroslav Zaťko Samostatne hospodáriaci roľník

 

Tento podryvák sme si zakúpili od AGROTRADE GROUP. Dôvodom kúpy bola veľmi ťažká orba a nepriepustnosť niektorých plôch. Tento konkrétny stroj sme si vybrali po jeho otestovaní na poli, kde mi jeho práca veľmi vyhovovala.

So strojom sa dá pracovať, len ak má ideálne podmienky a ak je pôda suchá. Sú niektoré plochy, ktoré sú za každých podmienok ťažké. Po podrytí je orba ľahšia a nestojí na parcelách voda. Aj keď je pravda, že sa na druhý rok zvýši výnos, ale kombinácia podrývania a orby je nákladná. Ako som už spomenul, stroj potrebuje suchú pôdu, chcelo by to dlhšie ramená a iný typ drobenia hrúd.

Podrývak Delta by som odporučil ostatným zákazníkom, pretože oproti klasickým podryvákom nadvihne celý reliéf spracovávaného povrchu a neškriabe len čiary do pôdy, ale to len v tom prípade ak sa používajú radličkové dláta.


Vyjadrenie produktového manažéra AGROTRADE GROUP Stanislava Košána

za značku HATZENBICHLER:


V súčasnom období čelíme veľkým klimatickým zmenám a častým výkyvom počasia. Suché počasie sa strieda s dlhotrvajúcimi dažďami. Pôda nie je schopná absorbovať toľko vlahy, a tak sa na poliach objavujú veľké zamokrené miesta so stojacou vodou. Túto skutočnosť musí riešiť každý farmár. Každých tri až päť rokov odporúčame pôdu podrývať, čím sa vykonáva hlboké narušenie utlačenej vrstvy ornice. Tým sa zabezpečí lepšie odtekanie dažďovej vody do spodných vôd, zlepší sa kapilárne vzlínanie pôdy a zabezpečíme tak podmienky na akumuláciu vlhkosti pre jesenno-zimné obdobie.