top of page

Odporúčanie na RAUCH AERO – nová dimenzia v technológii rozhadzovania hnojív - 6/2022

Ing. Ján Cvek, PhD. Produktový manažér AGROTRADE GROUP

 

Rozhadzovače priemyselných hnojív podľa systému distribúcie hnojív môžeme rozdeliť na pneumatické a odstredivé (diskové a pod.). Zatiaľ čo odstredivé typy bežne používame a vidíme na poliach kdekoľvek, pneumatické rozhadzovače sú skôr výnimkou. Vzhľadom na ich presnosť dávkovania a maximálnu rovnomernosť rozhadzovania je pri zvýšených cenách hnojív dobré zamyslieť sa aj nad investíciou do takéhoto typu rozhadzovača. O to viac, že pneumatické rozhadzovače umožňujú aj ekologickejšie hnojenie, ktoré viac chráni aj životné prostredie.

Nemecký špecialista na výrobu rozhadzovačov priemyselných hnojív firma RAUCH, dlhoročný výrobca ťahaných pneumatických rozhadzovačov typu AGT, spojil silné stránky veľkého výkonu doposiaľ vyrábaného ťahaného typu pneumatického rozhadzovača, s maximálnou presnosťou aplikácie, a to aj pri hnojivách, ktoré majú problematické letové vlastnosti. Nové nesené AERO 32.1 ako aj inovované ťahané AERO GT 60.1 je určené pre spoločnosti, ktoré sa zameriavajú na maximálnu presnosť, vynikajúcu hospodárnosť a vysokú efektivitu. S AERO je dokonca možné dávkovať na každú sekciu iné množstvo. Variabilná aplikačná dávka sa teda môže implementovať v malom rozsahu. Plošné presné hnojenie nepravidelných tvarov a okrajov poľa tak dostáva nový rozmer.


Základné výhody AERO:


  • Vysoko presné rozmetanie aj ľahkých prilovaných, odstredivými rozhadzovačmi ťažko rozmetateľných hnojív, alebo zmiešaných a slabo tečúcich hnojív, ako sú napr. síran amónny alebo močovina so záberom nad 18 ale až do 36 m (podľa šírky ramien). Toto umožňuje šetriť na prejazdoch a rovnomerne aplikovať hnojivo bohaté na dusík (46 % močovina) a napr. oproti dusičnanom (27 % obsah N) ušetriť tak na cene hnojiva v prepočte na obsah N.

  • Hraničné rozmetanie s ostrým rozhraním, čo znamená, že až 100 % hnojiva sa aplikuje až do posledného riadku na poli bez strát a fakticky bez rozmetania hnojiva za hranicu pozemku.